e-Doręczenia – czy naprawdę musimy się tym przejmować?
e-Doręczenia – czy naprawdę musimy się tym przejmować?
Wyobrażamy sobie świat, w którym ważne pisma nie giną w stercie papierów. Listonosz nie zostawia awizo, gdy akurat jesteśmy pod prysznicem. Urząd ma 100% pewności, że wiadomość do nas dotarła. W obecnych czasach – prawie nierealne jednak to właśnie zapewniają e-Doręczenia. Nowy sposób komunikacji elektronicznej z mocą prawną tradycyjnego listu poleconego.
e-Doręczenia
to system bezpiecznej, cyfrowej komunikacji pomiędzy obywatelami, firmami i administracją publiczną. Dzięki nim można wysyłać i odbierać pisma urzędowe online – z potwierdzeniem doręczenia. Mają wartość dowodową (jak w przypadku listu poleconego z potwierdzeniem odbioru).
Od 1 stycznia 2024 r. część instytucji publicznych ma już obowiązek korzystania z e-Doręczeń. Firmy i organizacje pozarządowe wpisane do KRS również muszą się przygotować, natomiast terminy zależą od ich profilu. Dla wielu z nich
e-Doręczenia staną się obowiązkowe jeszcze w 2025 roku.
dla osób fizycznych
czyli po prostu nas, zwykłych ludzi – korzystanie z e-Doręczeń jest dobrowolne. Mimo to zdecydowanie warto rozważyć to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcemy szybko i wygodnie załatwiać sprawy urzędowe.
Nikt z nas nie lubi dodatkowych wymogów, którymi jesteśmy zasypywani – często bez naszej zgody, ale wyjątkowo to narzędzie sprawia, że:
- Wiadomości dochodzą do nas niemal natychmiast, bez czekania na listonosza.
- System spełnia najwyższe standardy ochrony danych.
- Jesteśmy pewni, że dokument został doręczony i odebrany.
- No i Ci, którym zależy na ekologicznym podejściu do życia będą zadowoleni. Mniej papieru, mniej transportu, mniejszy ślad węglowy.
dla podmiotów gospodarczych
jeśli występujemy z ramienia firmy lub instytucji, której dotyczy obowiązek – brak działania może oznaczać problemy z odbieraniem korespondencji urzędowej. W dalszej perspektywie – konsekwencje prawne.
Dla osób prywatnych – nie ma żadnych konsekwencji ani wymogu, jednak możemy przegapić szansę na wygodniejsze życie.
e-Doręczenia – jak podejść do tematu?
wystarczy założyć adres do e-Doręczeń. Można to zrobić przez gov.pl, profil zaufany lub e-dowód – składając elektronicznie wniosek o adres u dostawcy usług.
Wniosek jest weryfikowany, a o efektach zostajesz poinformowany wiadomością e-mail. Przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego warto za składanie wniosku zabrać się odpowiednio wcześnie. Samo jego rozpatrywanie może zająć nawet kilka dni.
Gdy nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony otrzymamy odpowiednią wiadomość e-mail z instrukcją aktywacji naszej skrzynki do e-Doręczeń. Po jej aktywowaniu możemy śmiało zacząć z niej korzystać.
Ponadto możemy również wskazać adres e-mail, na który będziemy otrzymywać powiadomienia o nowych wiadomościach.
Pamiętaj, że wiadomości po 14 dniach od trafienia do naszej skrzynki do e-Doręczeń zostają uznane za doręczone.