Dostępność cyfrowa – podstawy prawne
Będzie obowiązywać od 28 czerwca 2025 r.
Dostępność cyfrowa to cecha dokumentów oznaczająca, że mogą one być również używane bez ograniczeń przez osoby z niepełnosprawnością umysłową i fizyczną. Jej znaczenie jest regulowana przez prawo i już obowiązuje w wielu branżach i obszarach naszego życia.
Regulacje prawne
Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (dalej: ustawa o dostępności cyfrowej) to pierwsza polska ustawa, która w całości dotyczy dostępności cyfrowej:
- wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego (Dz. Urz. UE L 327 z 02.12.2016, dalej: dyrektywa);
- nakłada na podmioty publiczne obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej i obowiązek zamieszczenia deklaracji dostępności;
- określa zasady monitorowania dostępności cyfrowej i zasady postępowania w przypadku jej braku.
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze – podpisana 9 maja 2024 roku. Wejdzie w życie 28 czerwca 2025 r., z wyjątkiem art. 6 pkt 1, 2 i 5-9 oraz art. 39 pkt 6, które weszły już w życie 30 maja 2024 r. W tworzeniu dokumentów dostępnych cyfrowo mają pomagać: Wytyczne WCAG (od angielskiego Web Content Accessibility Guidelines)
Kto podlega obowiązkowi?
- Instytucje publiczne, takie jak władze i inne organy publiczne muszą zapewnić, że oferty cyfrowe i fizyczne spełniają wymogi dostępności.
- Producenci i dostawcy usług muszą zapewnić, że ich produkty i usługi spełniają wymogi dostępności.
- Firmy zatrudniające ponad 10 pracowników lub o obrotach przekraczających dwa miliony euro, jeśli oferują produkty
i usługi dla ogółu społeczeństwa, muszą zapewnić ich dostępności.
Konsekwencje niedostosowania się do przepisów
- Kary administracyjne – zagrożenie obejmuje zarówno niezapewnianie dostępności cyfrowej (do 10.000,00 PLN) jak i niesporządzanie deklaracji dostępności (do 5.000,oo PLN).
- Działanie prawne ze strony konsumentów/adresatów.
- Publiczne udostępnianie decyzji o nałożeniu konsekwencji.
- Szkody na wizerunku firmy.
Jakie dokumenty podlegają procedurze?
Nowe dokumenty
Wszystkie dokumenty, które tworzymy lub aktualizujemy muszą być sporządzane i udostępniane w wersji dostępnej cyfrowo. To wymaganie nakłada na autorów, konieczność zwiększenia poziomu umiejętności technicznych posługiwania się edytorami tekstów.
Dokumenty archiwizowane
W przypadku Administracji Publicznej dokumenty już istniejące, aktualnie publikowane on-line – muszą być udostępniane w formach dostępnych cyfrowo.
W przypadku firm prywatnych, nowe publikacje muszą być dostępne cyfrowo. W stosunku do starych plików nie zawsze istnieje wyraźny obowiązek ich konwersji do postaci dostępnych cyfrowo, chyba że dokumenty te są niezbędne dla ogółu społeczeństwa lub są często konsultowane.
Obowiązuje zasada – jeśli użytkownik z niepełnosprawnością poprosi o dokument – obowiązkowo musi otrzymać go w wersji dostępnej cyfrowo.